Albania

Ahmetaj: Në 25 nëntor nis shpërndarja e banesave për familjet e prekura nga tërmeti

TIRANË, 13 tetor /ATSH/ Zv. kryeministri Arben Ahmetaj bëri të ditur sot se, Këshilli i Ministrave ka miratuar tri vendime të rëndësishme që kanë të bëjnë me Rindërtimin.

Në deklaratën për medien, Ahmetaj tha se “vendimi parë ka të bëjë me adresimin e fondeve për Bashkinë e Tiranës për përshpejtimin e Rindërtimit në zonën “5 Maji”, në “Kombinat” si dhe për infrastrukturën publike”.

Një vendim tjetër ka të bëjë hapjen e rrugës së shpronësimit me shkëmbim në Bashkinë e Vorës në funksion të procesit të rindërtimit.

Ai solli në vëmendje mënyrën sesi do të shpërndahen njësitë individuale dhe apartamentet në 11 bashki të vendit pas rindërtimit nga tërmeti.

“Nga data 25 nëntor i këtij viti nis shpërndarja e njësive individuale dhe apartamenteve për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Kjo është faza e parë e këtij procesi”, tha Ahmetaj, teksa bëri me dije mënyrën se si do të kryhet shpërndarja e tyre.

“Në vendim është përshkruar qartë mënyra transparente e shpërndarjes së apartamenteve. Që do të nisë nga familjet me ndihmë ekonomike, nëna të vetmuara, të moshuar të vetmuar, për pjesën tjetër do të veprohet me short publik transparent, që do zhvillohen nga njësitë vendore. Qytetarët do jenë përballë shortit publik, familjet do jenë përballë një procesi transparent, që mos ketë pikëpyetje. Brenda procesit të rindërtimit po ndërtohen 167 shkolla, duke përfshirë dhe ato që po bëhen nga donatorët” u shpreh Ahmetaj.

/a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Real Madrid is ready to pay Pogba 14 million euros a year, Manchester United - 20 million. The midfielder can leave the English club in the summer for free
Pochettino on 2:1 with Angers: Mbappe decides the outcome when PSG needs it
And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing