Albania

AUSTRI – Kurz jep dorëheqjen: Vendi im më i rëndësishëm se unë

VJENË, 9 tetor /ATSH-DPA/ – Kancelari austriak, Sebastian Kurz po jep dorëheqjen mes akuzave për korrupsion, konfirmoi ai vetë sot pasditë vonë.

Ky veprim vjen pasi prokurorët austriakë e quajtën politikanin konservator si të dyshuar në një rast korrupsioni që përfshin përdorimin e fondeve publike për të paguar për mbulimin pozitiv të mediave.

“Vendi im është më i rëndësishëm për mua sesa unë”, tha Kurz.

Unë do të mbrohem nga akuzat e rreme dhe pikërisht sepse janë të rreme më japin forcën për të mbrojtur veten dhe për të ecur përpara, deklaroi kancelari austriak Sebastian Kurz për median.

“Është e drejtë që drejtësia të hetojë këdo, por prezumimi i pafajësisë, të paktën deri dje, është një shtyllë e demokracisë sonë”, shtoi Kurz.

“OEVP do të përpiqet të sigurojë stabilitet në vend. Deri tani ne kemi qeverisur mirë me të gjelbrit, edhe gjatë pandemisë, por nëse ata tani besojnë se duan të kërkojnë një shumicë të re, ata janë të lirë”, shtoi ai.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, objektivi i një hetimi për korrupsion, dyshohet se ka përdorur fondet e qeverisë për të siguruar mbulim të favorshëm nga media.

“Sebastian Kurz dhe nëntë të dyshuar të tjerë, si edhe tri organizata, po hetohen për vepra të ndryshme që lidhen me këtë rast”, tha prokuroria austriake në një deklaratë.

Sipas medieve austriake, nën shënjestër janë ambientet e Ministrisë së Financave si dhe Kancelaria.

“Midis 2016 dhe 2018, burime nga ministria u përdorën për të financuar sondazhe të opinionit, pjesërisht të manipuluara, që i shërbenin një interesi politik ekskluzivisht partiak”, shpjegoi prokuroria.

Në atë kohë, Kurz nuk ishte ende kancelar, por merrte pjesë në qeveri./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Do you remember what hell the fans made at the Euro finals? For this, England will play without spectators
Gary Lineker: I don't understand why Lacazette doesn't play anymore. Probably there must be a reason, but I don't see it
Infantino about the World Cup every 2 years: The pros are obvious. When it was decided to hold it once every 4 years, there were 40 teams, and now 211
Arteta on 2-2 with Crystal Palace: Arsenal dominated at the beginning, but lost control of the game
Ben Foster: Being a goalkeeper, you think: Lord, don't let Salah get through. He is one of the best players in the world at the moment
Neville about Manchester United: Ask Sulscher in a personal conversation if he would like to return last year's squad, and he will say yes
Pique organized the Balloon World Cup. It's simple: you can't drop 🎈 on the floor. Although who said just?!