Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

AXHENDA NDËRKOMBËTARE 06/12/2021

STOKHOLM (Suedi) – Ceremonitë e dhënies së çmimit Nobel për fituesit e vitit 2021.

NJU DELHI – Vizitë e presidentit rus Vladimir Putin me ministrat e tij të Jashtëm, Lavrov dhe të Mbrojtjes, Shoigu.

NAIPIDAU (Burma) – Vendimi në gjyqin kundër ish-udhëheqëses Aung San Suu Kyi për nxitje të trazirave publike.

PERTH (Australi) – Del para gjykatës i dyshuari për rrëmbimin e vogëlushes, Cleo Smith.

PEKIN (Kinë) – Konferencë ekonomike kombëtare me kryeministrin Li Keqiang.

NIKOZIA (Qipro) – Fillon gjyqi i gjashtë personave të dyshuar për planifikimin e një sulmi ndaj shtetasve izraelitë.

ITALI – Hyrja në fuqi e kufizimeve për ata që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19.

KATOVICË (Poloni) – Takimi vjetor i Forumit të OKB-së për Internetin.

LONDËR (Mbretëria e Bashkuar) – 100-vjetori i Traktatit të Londrës që ndau Irlandën.

BRUKSEL (Belgjikë) – Këshilli “Punësimi, politika sociale, shëndeti dhe konsumatorët” i ministrave të BE-së përgjegjës për punësimin dhe çështjet sociale.

BERLIN (Gjermani) – Konferenca e fundit për shtyp e ministrit të Ekonomisë Peter Altmaier para ndryshimit të qeverisë.

LONDËR (Mbretëria e Bashkuar) – Ceremonia e Çmimit Nobel të Letërsisë 2021 për Abdulrazak Gurnah.

STOKHOLM (Suedi) – Konferencë për shtyp në internet nga laureatët e Nobelit 2021 Klaus Hasselmann (Fizikë), David MacMillan (Kimi) dhe Guido Imbens (Ekonomi).

PARIS (Francë) – Seancë dëgjimore mbi pranueshmërinë e padive të Marokut për shpifje kundër OJQ-ve dhe mediave që zbuluan aferën ”Pegasus”.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takimi mujor i ministrave të Financave të eurozonës.

GJENEVË (Zvicër) – Publikimi i raportit të 2021 për malarien nga OBSH.

ATHINË (Greqi) – Demonstrata vjetore e së majtës në përkujtim të vdekjes së një adoleshenti të vrarë nga një polic në Athinë, në vitin 2008.

HJUSTON (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) – NASA prezanton promovimin e ri të kandidatëve për astronaut.

DOHA (Katar) – Vizita e presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

XHEDAH (Arabia Saudite) – Festivali Ndërkombëtar i Filmit i Detit të Kuq.

MEKSIKO – Rifutja e masave për azilkërkuesit në SHBA nën administratën Trump./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.