Albania

Çfarë i shkakton tumoret?

ROMË, 9 tetor /ATSH-ANSA/ – Rrugët që çojnë në tumore janë të panjohura e të paditura dhe, deri më tani, ato kanë qenë praktikisht të padukshme, megjithatë tre hulumtime kanë filluar t’i identifikojnë ato në rrjetin e ndërlikuar të ndërveprimeve midis proteinave të afta për të transformuar qelizat nga të shëndetshmet në kanceroze.

Rezultatet e para, që premtojnë të hapin rrugën për zbulime të reja dhe ilaçe të reja, janë botuar në revistën Science.

Kërkimet janë kryer në kuadër të Iniciativës për Hartën e Qelizave të Kancerit (CCMI), bashkëpunimi ndërkombëtar që synon të studiojë tumoret duke filluar nga karakteristikat e tyre molekulare.

Nëse në të kaluarën çdo formë e kancerit klasifikohej në bazë të organit në të cilin shfaqej, në dekadat e fundit vëmendja është zhvendosur te gjenet që shkaktojnë mëngjesin, por as kjo qasje nuk ka arritur të japë një pikë kthese vendimtare.

Një hap i mëtejshëm është bërë tashmë falë rindërtimit të rrjetit të ndërveprimeve midis proteinave të prodhuara nga gjenet e përfshira në tumore.

Hulumtimi i parë identifikoi 548 gjene të përfshirë në evolucionin dhe përparimin e 13 formave të kancerit.

I dyti identifikoi 771 ndërveprime midis qelizave të kancerit të kokës dhe qafës dhe qelizave të shëndetshme, duke përdorur një teknikë që mund të aplikohej për të studiuar biologjinë e formave të ndryshme të tumorit.

Hulumtimi i tretë studioi ndërveprimet midis 40 proteinave të përfshira në kancerin e gjirit, duke identifikuar mjetet për analizën gjenomike të tumorit dhe për terapitë e ardhshme.

Me fjalë të tjera, është marrë një lloj harte, që, për herë të parë, organizon sistematikisht mutacionet e njohura deri më tani, duke identifikuar rrugët që mund të favorizojnë zhvillimin e sëmundjes.

“Identifikimi dhe konsolidimi i këtyre rrugëve dhe kuptimi se si kombinimi i tyre mund të krijojë kancer do të thjeshtojë kërkimin për terapi më efektive”, thonë biologët Ran Cheng dhe Peter K. Jackson, nga Universiteti Stanford, duke komentuar rezultatet në të njëjtin numër të revistës.

Çfarë shfaqet është një rrjet shkëmbimesh shumë më i ndërlikuar, sesa lista e vjetër e gjeneve, por jashtëzakonisht më produktiv, sepse, në bazë të rrugëve që kalojnë rrjetin, është e mundur të merret identiteti biokimik i tumoreve dhe, rrjedhimisht, të identifikohen objektivat e reja farmakologjike./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Kick It Out wants to urgently discuss with Newcastle the behavior of fans. They were wearing items similar to Saudi hats
The Spanish government opposed the Super League by sending a letter to the Court of Justice of the European Union
Alexander Mostovoy about esports: This is not a real sport. There is nothing to do: neither run nor jump
Rooney is Interested in the position of head coach of Newcastle
Real Madrid, Atletico and Inter are Interested in the Austrian league's top scorer Adeyemi
The head of the Italian Football Federation about Ronaldo in Juve: Good for our football, but for the club it was not a positive transfer
Samuel Umtiti: I love Barca, I want to succeed here. I can't imagine myself in another club