Albania

COVID-19 – Letonia përjeton sërish rekord rastesh infektimi

RIGA, 14 tetor /ATSH-DPA/ – Numri i infeksioneve të reja me COVID-19 në Letoni ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave për ditën e dytë me radhë.

Në vendin baltik të BE-së, u regjistruan 2 408 teste pozitive në 24 orët e fundit, pas 2 236 rasteve të një dite më parë.

Sipas autoritetit shëndetësor në Riga, 1 056,8 infeksione të reja për 100 000 banorë janë regjistruar në 14 ditët e fundit, një rekord tjetër që nga fillimi i pandemisë.

Në Letoni, shifrat e COVID-19 janë rritur ndjeshëm javët e fundit.

Duke pasur parasysh përhapjen e fuqishme të koronavirusit të ri, qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, që është në fuqi që nga e hëna dhe do të zgjasë deri më 11 janar.

Në Letoni, vetëm më pak se gjysma e 1,9 milionë banorëve janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Rummenigge on Kimmich's position on vaccination: He has a responsible approach. But from the point of view of an example, it would be better for him to be vaccinated
Luis Suarez: Messi deserved the Golden Ball, he had a great year. I think Leo has no competitors
Rummenigge about Bavaria: We are among the top three clubs in Europe. Our football can be enjoyed
The Salah-Firmino-Mane trio is still powerful, but Jota is eager to take the Brazilian's place. What does each of the options give Liverpool?
Atletico is not yet sure whether to extend the contract with Suarez. Simeone will have the final word
Gerard Pique: I will finish my career at Barca, but I don't want to leave as a reserve player. I'll leave when I see that I'm not as important as before
Chelsea congratulated Abramovich on his birthday. He turned 55 years old