Albania

Danimarka, skuadra e dytë europiane, që kualifikohet për në “Katar 2022”

Danimarka është skuadra e dytë europiane, pas Gjermanisë, që siguroi zyrtarisht biletën për në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Pasi kanë fituar minimalisht 1-0 edhe ndaj Austrisë, ata siguruan fitoren e 8-të në tetë ndeshje të luajtura në grupin “F”.

Maehle (53’) vendosi fatet e ndeshjes. Në takimet e tjera të këtij grupi, Izraeli mundi 2-1 Moldavinë me golat e Eran Zahavit (28’) dhe Munas Dabbur (49’), ndërkohë që Nicolaescu (90’+4) ngushtoi rezultatin.

Sakaq, Skocia blindoi vendin e dytë me suksesin minimal 0-1 me një gol të Dykes (85’) në transfertën ndaj Ishujve Faroe.

Me 24 pikët e grumbulluara, pas Gjermanisë, që fitoi 4-0 ndaj Maqedonisë së Veriut, Danimarka bëhet skuadra e dytë europiane, e cila siguron pjesëmarrjen për në finalet e botërorit “Katar 2022”.

j.l./ dita

Football news:

Timeline of Koeman's torment: terrible results, clashes with Laporta, fan attacks and dismissal. Now Barcelona wants Xavi
Salihamidzic about 0:5 with Borussia: Collective turbidity in Bavaria, which we cannot explain
Barcelona wants to appoint Xavi after Koeman's resignation
💣 ÂБарсеĞона увоĞиĞĞ° Кумана
Barcelona will announce Koeman's resignation in the near future
Barcelona bosses will meet tonight to discuss Koeman's future (Cope)
Inter coach about 2-0 with Empoli: It's a pity Lautaro didn't score, but he saves goals for the next matches