Albania

Deklarata e Ramës për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: E papranueshme! Minon stabilitetin në Rajon

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili në një intervistë televizive u shpreh se bashkimi Shqipëri-Kosovë mbetet një enderr e tij.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova ka thënë se Moska e konsideron të papranueshme deklaratën e Ramës dhe pret një reagim siç e ka quajtur “të përshtatshëm nga Perëndimi”.

“Ne e konsiderojmë deklaratën e bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës si krejtësisht të papranueshme. Promovimi i zbatimit të planit të” Shqipërisë së Madhe “është në kundërshtim të plotë me dispozitat e Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB -së dhe minon stabilitetin në Ballkan,” tha Zakharova. Për Moskën, është veçanërisht e çuditshme që ky pozicion, i cili kundërshton një vendim themelor për zgjidhjen e konfliktit, “shpallet një qëllim kryesor në karrierën politike të udhëheqësit të një vendi ballkanik ,” shtoi zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse.

“Pozicione të tilla nuk janë në përputhje me përpjekjet e përbashkëta të Beogradit dhe Tiranës për të krijuar një treg të vetëm. Ne mezi presim të dëgjojmë një përgjigje të përshtatshme nga rojet perëndimore të projektit të” ndërtimit të kombit “në Kosovë ndaj kësaj sfide të hapur. Ne jemi të mahnitur që thirrjet e tilla subversive po injorohen ndërsa Beogradi po kritikohet për nismat e tij humanitare për” botën serbe “, të cilat janë të justifikuara dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.”- tha më tej ajo.

o.j/dita

Football news:

Coach Angera about 1:2 with PSG: I support VAR, he corrects 70-80% of mistakes. But it's bad when you're in these 20%
Real Madrid is ready to pay Pogba 14 million euros a year, Manchester United - 20 million. The midfielder can leave the English club in the summer for free
Pochettino on 2:1 with Angers: Mbappe decides the outcome when PSG needs it
And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts