Albania

Drejt përfundimit kanali në Zerqan, vaditje për 80 ha tokë bujqësore

TIRANË 11 tetor /ATSH-I.Vata/ Bashkia Bulqizë vazhdon punë për për ndërtimin e kanalin në Zerqan, i cili do të vadisë 80 ha tokë bujqësore.

Lajmi bëhet i ditur nga kryetari i bashkisë Bulqizë, Lefter Alla i cili ka inspektuar nga afër punën që po bëhet për ndërtimin e këtij kanali me gjatësi 25 km.

“Banorëve të Zerqanit do t’u zgjidhet përfundimisht problemi me vaditjen e tokave. Puna për ndërtimin e kanalit ujitës ka nisur dhe projekti pritet të përfundojë para sezonit vaditës të vitit të ardhshëm”, tha Alla.

“Kanali prej rreth 25 km do të përdoret për vaditjen e 80 ha tokë bujqësore, e cila deri më tani ka vuajtur mungesën e ujit. Produktet e Zerqanit do të tregtohen lehtësisht në tregjet lokale dhe ato kombëtare”, shprehet ai.

/a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Gary Lineker: Trent Alexander-Arnold's passes are absolutely epic. He will play a huge role in the progress of the England national team
Salah scored 10 goals and gave 4 assists in 10 matches this season
Koeman on Pedri's contract: I don't set the compensation. It is important to keep the best players in the club
The players of the Danish national team held a pool party at the hotel with the participation of half-naked girls on the eve of the match with Moldova
Mourinho drank whiskey with McGregor in Rome and presented him with a Roma T-shirt with the 10th number. Conor called the coach a legend
Mane scored the 100th goal in the Premier League. He is the third player in history to reach this mark without a penalty
Koeman about the future: I'm used to people talking about it. I will not concentrate on emotions. I will do everything for Barca