Albania

Filipçe: Modeli i skriningut te nxënësit është gati, nesër fillon marrja e pëlqimit nga prindërit

Modeli i skriningut që do të realizohet në shkolla fillore dhe të mesme në Maqedoninë e Veriut është gati.

Kështu njoftoi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Ai tha se prej nesër pritet të fillojë marrja e pëlqimit nga ana e prindërve.

“Modeli i skriningut është gati. Jemi vonuar një javë. Duhej të fillonte skriningu këtë javë dhe të përfundonte, megjithatë diçka më gjatë zgjati analiza sa i përket numrit të nxënësve në shkolla fillore dhe të mesme”.

“Prej nesër do të fillojmë të kërkojmë pajtim me shkrim nga ana e mësuesve sipas metodologjisë dhe unë besoj se deri në fund të kësaj jave apo fillim të javës së ardhshme ajo do të sigurohet që javën e ardhshme të fillojë të zbatohet skriningu”, tha Filipçe.

Football news:

Timeline of Koeman's torment: terrible results, clashes with Laporta, fan attacks and dismissal. Now Barcelona wants Xavi
Salihamidzic about 0:5 with Borussia: Collective turbidity in Bavaria, which we cannot explain
Barcelona wants to appoint Xavi after Koeman's resignation
💣 ÂБарсеĞона увоĞиĞĞ° Кумана
Barcelona will announce Koeman's resignation in the near future
Barcelona bosses will meet tonight to discuss Koeman's future (Cope)
Inter coach about 2-0 with Empoli: It's a pity Lautaro didn't score, but he saves goals for the next matches