Albania

Fondi saudit ofron 1 miliard euro për blerjen e gjigantit nga Serie A

Pasi i bleu shumicën e aksioneve në klubin e Premierligës Newcastle United, Fondi për Investime i Arabisë Saudite (PIF) është i gatshëm ta blejë Interin për 1 miliard euro.

PIF është i gatshëm ta blejë klubin kampion të Italisë, Interin, për hiç më pak se 1 miliard euro.

Sipas gazetës italiane Liberto, bisedimet mes pronarit të Interit, Suning, dhe fondit saudit janë në një fazë të avancuar.

PIF-i sapo i ka blerë 80 për qind të aksioneve në klubin e Premierligës për rreth 350 milionë euro dhe sipas mediave italiane, tani është i gatshëm ta bëjë një investim shumë më të madh.

Bisedimet mes fondit dhe Suning nisën vitin e kaluar, por ishin pezulluar përkohësisht pas njoftimit për krijimin e Superligës Evropiane në prill.

Tani, bisedimet kanë rifilluar dhe takimi i fundit mes palëve ishte më 15 shtator, në ditën kur Interi e priti Real Madridin në Giuseppe Meazza për një ndeshje të Ligës së Kampionëve.

Një ofertë në vlerë prej 1 miliard eurosh është në tavolinë dhe familja Zhang thuhet të jetë e joshur për ta pranuar atë, duke e parë gjendjen e rëndë financiare të Suning.

Interi nuk është në gjendje të mirë financiare, pasi në verë u detyrua t’i shiste dy yjet e ekipit, Achraf Hakimin dhe Romelu Lukakun.

Football news:

Sulscher on Ronaldo and Salah: I will be on Cristiano's side in any dispute. But now Mohamed is on fire
We have lost team football. We wanted to help Ronaldo succeed. Bonucci and Chiellini - about the disadvantages of playing with Cristiano
Ronaldinho: I didn't think Messi would end up at PSG. With such players, you can strive to win the Champions League
Bruno may miss the match with Liverpool due to injury
Arteta about bullying coaches and Bruce: People are already doubting whether they want to work like this. We have to think
Klopp on Manchester United: And we have good players, and the number of penalties is not even close. This is a fact
Pogba launched the first 100% vegan cleats in collaboration with Stella McCartney and adidas. They are gender-neutral