Albania

Gjermania skuadra e parë europiane që pret biletën për në Katar 2022!

Kualifikueset “Katar2022” në zonën Europiane dhuruan emocione, gola, surpriza dhe në fund, biletën e parë për në Kupën e Botës.

Gjermania është skuadra e parë e kontinentit të vjetër që siguron biletën për në Kupën e Botës, Katar 2022. Një kualifikim i cili erdhi pas triumfit ndaj Maqedonisë së Veriut në transfertë, me rezultatin 0-4. Një sukses i cili u firmos në pjesën e dytë, me Havertz i cili shënoi në minutën e 50-t. Në harkun e tre minutave, Timo Werner shënoi një dopietë personale duke i dhënë një goditje të fortë vendasve, me sulmuesin e Chelsea-t që shënoi në minutat 70 dhe 73, ndërsa në fund kishte kohë edhe për një gol, me Musiala-n që shënoi në minutën e 83-t. Tetë ndeshje, 7 fitore dhe 1 humbje, i mjaftojnë Gjermanisë dhe Flick për të prekur Katarin.

Hap të sigurt drejt kualifikimit hodhi edhe Hollanda në grupin G, e cila u argëtua përballë Gjibraltarit,me tulipanët që fituan 6-0. Van Dijk shënoi pas 9 minutash lojë, ndërsa në minutën e 21-t Depay dyfishoi rezultatin. Sulmuesi i Barcelonës gjeti rrugën e rrjetës edhe në minutën e 3-t shtesë në pjesën e parë, ndërsa në fraksionin e dytë Dumfries shënoi pas 3 minutash lojë. Mbrëmja u kompletua nga golat e Danjuma-s i cili firmosi manitën në të 75-ën dhe Malen që shënoi 4 minuta nga fundi.

Në ndeshjet e tjera, Norvegjia nuk gaboi në shtëpi, duke mbajtur gjallë shpresat e kualifikimit, pasi mundi Malin e Zi minimalisht 2-0, me dy golat e Elyounoussi-t, në minutat 29-t dhe 96-t. Burak Yilmaz shpëtoi Turqinë në frymën e fundit, pasi me golin e minutës së 98-t përmbysi Letoninë në transfertë.

Në Grpin J, aty ku tashmë luhet vetëm për vendin e dytë, Rumania mori vendin e dytë, pasi mundi Armeninë 1-0, me golin e Mitrita-s në minutën e 26-t. Në takimin tjetër, Islanda mundi thellë dhe pastër Litenshtejnin me rezultatin 4-0./SuperSport/

Football news:

Koeman will not be fired because of the defeat by Real Madrid. The future of the Barca coach depends on the matches with Rayo, Alaves and Dynamo Kiev
Real Madrid are masters of adaptations (and Modric is their king). Barcelona are hostages of Koeman's ideas (well, enough canopies already!)
Junior Marketing manager vacancy in the Creative Studio
Ruediger is in talks with Man City, PSG, Juventus and Tottenham
Manchester United's chaotic pressure failed. And Firmino is the main hero of the defeat from those who are not called Mo Salah
Bergomi about the draw in the Inter - Juventus match: With Lukaku, Inter would have won 3-0
Klopp won the 200th match in charge of Liverpool - the fastest in the history of the club