Albania

Gjiganti gjerman WPD do të ndërtojë fermë turbinash me erë prej 500 mln dollarë në Republikën e Maqedonisë së Veri

Kompania gjermane e energjisë së rinovueshme WPD do të ndërtojë një fermë turbinash me erë 500 milionë euro (580 milionë dollarë) në pjesën verilindore të Maqedonisë së Veriut, shkruan Washingtonpost.

Kryeministri Zoran Zaev tha se projekti i planifikuar 415 megavat është investimi më i madh gjerman në vend dhe më i madhi në fushën e energjisë së gjelbër që kur Maqedonia e Veriut shpalli pavarësinë nga ish -Jugosllavia në 1991.

Zaev tha se 69 turbina të reja me erë do të instalohen midis qyteteve të Kumanovës dhe Kriva Pallankës. Ferma e erës do të furnizojë me energji elektrike 290,000 familje pasi të përfundojë.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut planifikon të sigurojë rreth 1.500 megavat nga termocentralet diellore dhe rreth 700 megavat në energjinë e erës.

WPD operon në 28 vende të botës.

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him