Albania

GREQI – Ndërprerje në trafik dhe përmbytje nga shirat e rrëmbyeshëm

ATHINË, 14 tetor /ATSH-ANA/ – Shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan sot ndërprjerje të trafikut dhe mbyllje të metrosë së Athinës, mbyllje të shkollave, përmbytje të bodrumeve dhe dëmtimin e ndërtesës së Parlamentit.

Shërbimi i metrosë u ndërpre më herët në linjën që lidh Kifissia dhe Pireun për shkak të shiut të fortë.

Një pjesë e Shëtitores Kifissias, në Faros Psychikou dhe në drejtim të Athinës, u mbyll për shkak të përmbytjeve, pas shirave të rrëmbyeshëm.

Policia rrugore po devijon automjetet në një rrugë anësore.

Ndërkohë, Brigada e Zjarrfikësve njoftoi se kishte marrë më shumë se 260 thirrje për ndihmë: 251 thirrje për të pompuar ujin jashtë nga bodrumet e përmbytura, tetë për të prerë pemët që paraqesin rrezik dhe nëntë për të shpëtuar personat e bllokuar në makinat e tyre nga ujërat.

Për më tepër, shkollat ​​fillore dhe të mesme në rajonin e Atikës do të qëndrojnë të mbyllura deri të premten, për shkak të motit të keq të vazhdueshëm./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Neymar on the words about the 2022 World Cup: I was misunderstood. I go out to every match as if he is the last
Lautaro has extended his contract with Inter until June 2026. There are no compensation now
Pochettino on Messi: Guardiola said he can play in any position. He has an exceptional ability to be anywhere on the pitch
Xavi wants Barcelona to sign a fast defender. Cunde from Seville is an ideal option
The owner of Sparta is close to acquiring a 27% stake in West Ham. Later, he will be able to completely buy out the club
Mauricio Pochettino: Messi is the best player in the world with an exceptional understanding of the game
Xavi has been seen as Barca's coach for a long time. He was almost appointed in the winter of 2020