Albania

IZRAEL – Merkel në vizitë domethënëse lamtumire

TEL AVIV, 10 tetor /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel u takua sot me kryeministrin izraelit Naftali Bennett për bisedime, në vizitën e fundit zyrtare në vendin hebre.

Pas takimit me Bennett, kancelarja planifikon të zhvillojë diskutime me presidentin, Isaac Herzog dhe ministrin e Jashtëm, Yair Lapid.

Merkel gjithashtu do të takohet me kabinetin izraelit.

Koalicioni qeverisës mbështetet nga tetë parti nga e djathta në të majtë të spektrit, përfshirë një parti arabe për herë të parë.

Konservatori i krahut të djathtë, Benjamin Netanyahu u rrëzua si kryeministër në qershor pasi kishte qenë në pushtet që nga viti 2009.

Bisedimet pritet të përqëndrohen në programin bërthamor të Iranit, çështjen e një shteti të pavarur palestinez dhe çështjet dypalëshe.

Udhëtimi i Merkelit në Izrael ishte planifikuar për në fund të gushtit, por u shty për shkak të zhvillimeve dramatike në Afganistan.

67-vjeçarja do të largohet sapo të përfundojnë bisedimet e koalicionit në Gjermani dhe të formohet një qeveri e re pas zgjedhjeve të shtatorit.

Sot pasdite, kancelarja planifikon të vendosë një kurorë në memorialin e Holokaustit ”Yad Vashem” në Jeruzalem, në prani të Bennett.

Në një ceremoni tjetër, Merkelit do t’i jepet një doktoratë nderi nga Instituti i Teknologjisë i Haifa’s Technion-Israel./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pochettino on Tuchel's words about PSG: Education and respect are embedded in my culture. I will not share my opinion about his feelings
The prodigy from Denmark was wanted by all the top clubs, but his fate is a tragedy. He finished his career at 19 (after Ajax and Chelsea), and died at 32
Good luck in the future. Hugs, mister. Pique, Pedri and Busquets said goodbye to Koeman
Messi has a muscle injury. Tomorrow it will be known whether he will play with Lille
Mauricio Pochettino: I had problems when I said Messi should take the Golden Ball. Neymar and Mbappe asked why they didn't
Koeman was fired on the plane when Barcelona was flying home after the match with Rayo
A homophobic tweet was published on behalf of Shomurodov. Roma stated that the account is fake