Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Klopp tregon se çfarë duan të bëjnë ndaj Evertonit

Klopp flet në prag të derbit ‘Merseyside’ ndaj Evertonit.

Jurgen Klopp thotë se intensiteti i derbit të Merseyside është “shumë i madh” për të dhe tha se ndeshja është shumë fizike përpara udhëtimit të Liverpoolit te Everton të mërkurën.

Liverpool shkon në derbin e së mërkurës duke fituar ndeshjet e radhës në Premier Ligë 4-0, duke e përballur Southampton të shtunën në Anfield me një paraqitje komanduese.

Duke folur pas fitores, Klopp u pyet nëse skuadra e tij po merrte vrull në ndeshjen e së mërkurës në Goodison Park, por pas lëndimeve afatgjata të pësuar nga Virgil van Dijk dhe Thiago në ndeshjen e diskutueshme të tetorit të kaluar, gjermani pranoi se atij nuk i pëlqen intensiteti i lojës.

“Është gjithmonë një lojë krejtësisht e ndryshme, kështu që shpesh nuk më pëlqen intensiteti i lojës, është shumë për mua”, tha ai për ‘Sky Sports’. “Më pëlqen futbolli fizik, nuk kam asnjë problem me këtë, ne luajmë atë, skuadrat e tjera luajnë atë, por në atë lojë shumë shpesh njerëzit bëjnë shumë. Nuk mund të them se është ndeshja ime e preferuar e vitit për të qenë i sinqertë për shkak të kësaj.

“Por ne kemi mundësinë të shikojmë Evertonin nesër, ne do të përgatitemi për ndeshjen dhe do të përpiqemi të bëjmë një lojë normale por të mirë futbolli”.

Everton fitoi në Anfield për herë të parë që nga viti 1999 sezonin e kaluar, por nuk ka fituar një ndeshje në derbin Merseyside në Goodison Park që nga tetori 2010.

Duke folur për fitoren e së shtunës ndaj Southampton, ku përfshiheshin dy gola nga Diogo Jota, Klopp ishte plot lëvdata për sulmuesin portugez, i cili luajti në një pozicion fals nëntë, duke thënë se ai është nënshkrimi “perfekt” i Liverpool-it.

“Lojtar i jashtëzakonshëm djalë i jashtëzakonshëm. Ai është nënshkrimi perfekt sepse ai ka gjithçka që i nevojitet një lojtari i Liverpool-it në këtë skuadër.

“Aftësitë teknike, aftësitë fizike, dhe ai është shumë i zgjuar dhe mund të mësojë të gjitha gjërat taktike shumë shpejt. Ai gjithashtu mund të luajë të gjitha pozicionet. Kështu që ishte shumë e dobishme, ai ka shpejtësinë dhe drejtimin për të përfunduar situatat. Shënimi i tij i golave rekordi është mjaft mbresëlënës”.

Liverpool ishte sërish në maksimumin e golave ​​të lirë të shtunën; ata kanë shënuar 39 herë në vetëm 13 ndeshje në Premier Ligë këtë sezon, totali i tyre më i lartë i golave ​​në këtë fazë të një sezoni të ligës së parë.

Ata gjithashtu tani kanë shënuar dy ose më shumë gola në 17 ndeshje radhazi në të gjitha garat – duke u bërë vetëm klubi i dytë anglez i ligës së parë që e arrin këtë arritje pas Sunderlandit në 1927 (17).

Pavarësisht fitores së rehatshme, Klopp tha se skuadra e tij mund të kishte performuar më mirë, me Alisson të detyruar të bënte disa pritje të shkëlqyera për të mbajtur portën e tretë radhazi në të gjitha garat.

“Ndeshja shkoi plotësisht në drejtimin tonë. Ne e kontrolluam lojën goxha. I thashë pas lojës djemve, ishte 4-0, për çfarë duhet të ankohem? Por ne mund dhe duhet të bëjmë shumë më mirë. Pritjet e Alisson ishin shumë spektakolare, por sigurisht që shumë gjëra ishin vërtet të mira.

“Ne patëm shumë momente të mira futbolli sot dhe mendoj se njerëzit e shijuan atë. Ishte ftohtë sot këtu, kështu që ne u dhamë atyre pak ngrohtësi mendoj”, përfundoi Klopp.