Albania

Konferenca e Kryetarëve merr vendimin, nga nesër gazetarët do të jenë të pranishëm në Parlament

Konferenca e Kryetarëve vendosi ditën e sotme se që nga seancës e së enjtes gazetarët do lejohen të jenë të pranishëm në lozhat e sallës së seancës plenare.

Ky vendim, vjen pas 1 viti qëkur gazetarët u detyruan të qëndrojnë jashtë sallës së seancave për shkak të pandemisë COVID-19.

Parlamenti transmetohej me regji qendrore dhe gazetarët kishin mundësi për të ndjekur deputetët vetëm jashtë sallës.

Më herët u vendos që gazetarët e vaksinuar ose me test PCR kundër COVID-19 mund të ndjekin komisionet parlamentare në Kryesinë e Kuvendit. Tashmë ata do të pozicionohen në llozhat e sallës për ta ndjekur nga afër.

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së Alfred Rushaj kërkoi heqjen e kufizimit të seancës në kohëzgjatje.

Sipas rregullores, një seance normale parlamentare zgjat 5 orë, dhe me këtë kërkesë, seanca mund të zgjatet.

j.l./ dita

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions