TIRANË, 13 tetor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën leku u nënçmua në raport me monedhat e huaja, krahasuar me një ditë më parë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, sot monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0,15 lekë dhe këmbehet me 105,07 lekë, ndërsa euroja fitoi terren me 0,14 lekë dhe këmbehet me 121,43 lekë.

Paundi britanik krahasuar me një ditë më parë, u ngjit në kuotën 143,17 lekë, duke shënuar një rritje me 0,47 lekë.

Ndërsa franga zvicerane këmbehet me 113,22 lekë, ose 0,04 lekë më shumë se një ditë më parë. /j.p/

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 105.07 +0.15
Euro EUR 121.43 +0.14
Poundi Britanik GBP 143.17 +0.47
Franga Zvicerane CHF 113.22 +0.04
Jeni Japonez (100) JPY 92.53 -0.11
Dollari Australian AUD 77.28 +0.01
Dollari Kanadez CAD 84.41 +0.25
Korona Suedeze SEK 12.00 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.32 +0.04
Korona Daneze DKK 16.32 +0.02
SDR SDR 148.04 +0.01
Ari(OZ 1) XAU 185717.35 +1,089.63
Argjend(OZ 1) XAG 2393.31 +20.02
Juani Kinez (onshore) CNY 16.31 +0.05
Juani Kinez (offshore) CNH 16.30 +0.04
Lira Turke TRY 11.64 -0.02

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.