Albania

Kurti: Përgjegjësi për gjakderdhjen dhe spastrimin etnik në vitet e 90-ta

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij në Samitin Ekonomik në Shkup tha se vendet e Ballkanit Perëndimorë duhet të ballafaqohen me të kaluarën, në mënyrë që të ndërtojnë të ardhmen, shkruan Alsat. Kurti tha se pas Luftës së Dytë Botërore, Bashkimi Evropian është ndërtuar në fondamentet e përgjegjësisë, dhe se vendet e Ballkanit Perëndimorë duhet të ndjekin këtë shembull.

“E gjithë ajo gjakderdhje, spastrim etnik dhe gjenocid, i kryer në vitet e 90-ta, pa përgjegjësi ose pendim nga agresori. Kjo është gabim. Nëse nuk ndjen faj dhe përgjegjësi për atë çfarë ka ndodhur,do ta përsërisni sërish. Kjo është arsyeja pse e themi këtë `kurrë mos harro`. Të përkujtojmë gjeneratat e tashme dhe të ardhshme se çfarë ka ndodhur, por nëse nuk ka përgjegjësi, kjo frazë nuk mban. Pas Luftës së Dytë Botërore, Bashkimi Evropian u ndërtua në fondamentin e pranimi të përgjegjësisë dhe konfrontimit me të kaluarën. Ne në Ballkanin Perëndimorë duhet ta ndjekim këtë rrugë”, tha mes tjerash Kurti.

YouTube video

Football news:

Ruediger is in talks with Man City, PSG, Juventus and Tottenham
Manchester United's chaotic pressure failed. And Firmino is the main hero of the defeat from those who are not called Mo Salah
Bergomi about the draw in the Inter - Juventus match: With Lukaku, Inter would have won 3-0
Klopp won the 200th match in charge of Liverpool - the fastest in the history of the club
Messi received 4 points from L'Equipe for the match with Marseille, Neymar - 3
Frankie de Jong aggravated an injury to the back of his thigh in the match with Real Madrid. He may miss the games with Rayo and Alaves
Scholes on Pogba: I don't think Manchester United will lose anything if he doesn't play anymore. Paul has caused complete chaos in recent years