Albania

Kushi: Reformat në arsimin e lartë i kanë bërë universitetet më konkurruese

TIRANË, 9 tetor/ATSH/ Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi ditën e sotme ka marrë pjesë në ceremoninë e diplomimit për vitin 2021 të Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë, ndërsa ka përshëndetur studentët e diplomuar, prindërit e tyre, pedagogët dhe stafin drejtues të universitetit.

Ministrja Kushi uroi përzemërsisht të gjithë studentët e pedagogët për punën, përkushtimin dhe gjithë sakrificat që sot kurorëzohen me këtë moment kaq të bukur e të paharrueshëm në jetën e tyre.

Duke iu drejtuar të rinjve, ministrja Kushi thekson faktin se duke filluar që sot, njerëzit dhe shoqëria do t’i vlerësojë ata jo thjesht nga kjo diplomë, por edhe nga cilësia e shërbimit të tyre, rezultatet e punës, etika, integriteti dhe aftësitë që kanë marrë në këtë universitet.

“Në rrugëtimin tuaj të ri në tregun e punës të jepni më të mirën tuaj, të shërbeni me devotshmëri e profesionalizëm, që të gjithë së bashku ta bëjmë Shqipërinë një vend më të zhvilluar dhe jetën e njerëzve më të lumtur”, tha Kushi.

Ndërsa shprehu besimin se studentët e diplomuar do të mund të konkurrojnë denjësisht me bashkëmoshatarët e tyre në Europë dhe në botë, Kushi cilëson gjithashtu se reformat e ndërmarra së fundmi në arsimin e lartë i kanë bërë universitetet tona më konkurruese jo thjesht mes tyre, por edhe me universitetet e huaja.

“Megjithatë, jemi plotësisht të vetëdijshëm që duhet të punojmë shumë më tepër për rritjen e cilësisë në arsimin e lartë. Prandaj së fundmi, kemi ndërmarrë disa politika të rëndësishme në bashkëpunim me universitetet për projekte të reja dhe programe të përbashkëta me universitetet më prestigjioze në botë, shkëmbime studentësh e pedagogësh, si dhe investime infrastrukturore, me qëllimin final që vlera e diplomës së studentëve tanë të ketë vërtetë vlerë”, u shpreh Kushi. j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions