Albania

KUVEND/ Miratohet ngritja e Komisionit Hetimor për 25 prillin, rrëzohet “Bechetti”, PS: Bie ndesh me konfidencialitetin

Me 120 vota pro Kuvendi miratoi sot ngritjen e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Ky komision do të drejtohet nga opozita, pasi u kërkua nga këta të fundit.

Ndërsa ai për Bechetti-n i kërkuar gjithashtu nga opozita u rrëzua, pasi u votua me 77 vota kundër dhe 43 pro, duke mos marrë kështu votat e nevojshme për miratim.

Kryeministri Edi Rama dhe socialistët refuzuan sot të pranon ngritjen e këtij komisioni, pasi sipas tyre bie ndesh me konfidencialitetin.

Ndërkohë, kërkesa tjetër e opozitës për krijimin e një komisioni për inceneratorët do të kalohet për votim javën e ardhshme.

Gjithashtu, mazhoranca ka rrëzuar ditën e sotme me vota dy dekretet e Presidentit Meta për rishikimin e Buxhetit 2021 dhe ligjin për të “Huajt”.

o.j/dita

Football news:

Journalist Fornoni: Miranchuk is useless and is not part of Atalanta's plans. Italian journalist Simone Fornoni believes that Atalanta should sell Russian midfielder Alexei Miranchuk in winter
Pique about the clasico: The result weighs more than 3 points. The most important player in the history of football has left Barca - you need to be realistic
Dybala's house was robbed in his absence. Thieves took out a collection of watches
The talent from the Netherlands just disappeared. He left Juventus on loan, asked for leave to return home - and disappeared
PSG offered Fati a salary of 15 million euros a year and a signing bonus of 30 million euros. They wanted to sign him to replace Mbappe
Beppe Marotta: Lukaku went to Chelsea to get twice as much. After selling him for 115 million, Inter signed Dzeko for free - there is no difference
Pogba on vegan cleats: It's bold and unique. I can't wait to go out on the field in them