Albania

MV – Zaev mbështet alarmin e ngritur nga Rama për krizën energjetike

SHKUP, 12 tetor /ATSH/ – Po, do të ketë krizë. Miku dhe kolegu im nga Shqipëria, Edi Rama alarmoi dhe po alarmoj edhe unë, deklaroi sot kruyeministri maqedonas, Zoran Zaev, sipas alsat.mk.

”Kriza energjetike po vërehet, çmimet janë të larta, por do të presim javët dhe muajt e ardhshëm”, shtoi ai.

”Të shohim si do të shkojnë gjërat, ndërsa shteti është këtu për të ndihmuar”, tha Zaev.

Kryeministri Zaev në konferencën e sotme për shtyp deklaroi edhe se kursi i denarit është në gjendje të qëndrueshme dhe se ekzekutivi ka përgatitur politikat fiskale për krizën e paralajmëruar ekonomike.

”Maqedonia e Veriut nuk mund t’i shmanget krizës globale, por autoritete do të ndërmarrin masat e duhura për të mbrojtur qytetarët”, theksoi kreu i ekzekutivit maqedonas./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

A fiery meeting of PSG in Marseille: Neymar even had difficulty giving corners - he was protected by nets and shields
Pochettino after 0-0 with Marseille: I am pleased with the progress and development of PSG. Neymar showed commitment to the team
Courtois and Valverde were injured following the match with Barca
Mourinho, Spalletti, Inzaghi and Gasperini were removed in the Sunday matches of Serie A
Klopp calls Salah the best in the world. This season is a treasure trove of convincing arguments
Simone Inzaghi: Juventus could only have scored from the penalty spot. Inter controlled the match from start to finish
Juventus broke a series of 6 wins by drawing with Inter. The Torino team did not lose 9 matches