Albania

“Nga ofensiva e forcave jo perëndimore në Ballkan, te demokracia në Shqipëri”, delegacioni nga Senati Amerikan takon Bashën

Kreu demokrat, Lulzim Basha, priti në një takim këtë të enjte një delegacion nga Senati Amerikan. Pas takimit, kryetari i Partisë Demokratike u shpreh se dy ishin çështjet e diskutuara, demokracia në vend dhe problemet e rajonit dhe ofensiva e forcave jo perëndimore.

“Dy janë çështjet kryesore për të cilat kemi folur me delegacionin e lartë nga Uashingtoni. Njëra ka të bëjë me demokracinë shqiptare, udhëkryqin me të cilin ndodhet, veçanërisht pas masakrës zgjedhore të 25 prillit. Roli i opozitës shqiptare në parlament dhe në bashkëpunim me të gjitha forcat e gjalla të shoqërisë shqiptare dhe me ndihmën e SHBA për të rikthyer Shqipërinë në shinat e demokracisë. Përmes një vendi që është demokratik, ku nuk shkatërrohen zgjedhjet, ku ndëshkohet politikani i korruptuar, të krijojmë një klimë investimesh nga e cila të përfitojnë shqiptarët.

Çështja e dytë, po kaq e rëndësishme, ka të bëjë me rajonin, në veçanti sa i përket situatës së provokuar nga ringjallja hegjemoniste serbe përmes proceseve si ai i Novisadit dhe nevojës për të përforcuar praninë politike amerikane për t’iu kundërvënë çdo ofensive të forcave jo perëndimore ndaj arritjeve 30 vjeçare të SHBA-vë dhe të boshtit euroatlantik për stabilitetin e paqes në Ballkan”, u shpreh Basha.

o.j/dita

Football news:

Timeline of Koeman's torment: terrible results, clashes with Laporta, fan attacks and dismissal. Now Barcelona wants Xavi
Salihamidzic about 0:5 with Borussia: Collective turbidity in Bavaria, which we cannot explain
Barcelona wants to appoint Xavi after Koeman's resignation
💣 ÂБарсеĞона увоĞиĞĞ° Кумана
Barcelona will announce Koeman's resignation in the near future
Barcelona bosses will meet tonight to discuss Koeman's future (Cope)
Inter coach about 2-0 with Empoli: It's a pity Lautaro didn't score, but he saves goals for the next matches