Albania

Rindërtimi, Rama ndan pamjet: Lagjia e rindërtuar në Fushë-Krujë drejt fundit

Fushë-Kruja ishte një nga zonat e dëmtuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2 vite më parë ku humbën jetën 51 persona dhe u plagosën shumë të tjerë.

Rindërtimi në këtë lagje siç njofton kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale, po i afrohet fundit.

“Mirëmëngjes dhe me punën e palodhur ndërtimore për lagjen e Rilindjes në Fushë-Krujë që po i afrohet fundit, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama teksa ka shpërndarë një video nga puna ndërtimore në këtë lagje.

Në programin e mandatit të tretë, qeveria ka nënvizuar synimin që deri në fund të pranverës 2022 nuk do të ketë më asnjë gjurmë të tërmetit duke investuar 60 miliardë lekë për tre vite.

Synohet përfundimi i 4500 banesave të reja individuale, 12 mijë apartamente, përfshi përfundimin dhe ndërtimin e 160 çerdheve, kopshteve, shkollave e konvikteve.

j.l./ dita

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions