ROMË,  3 dhjetor /ATSH-DPA/- Hetuesit specialë të policisë italiane kapën rreth 280 punonjës të shëndetësisë të pavaksinuar gjatë një sërë kontrollesh.

Karabinierët kanë kontrolluar deri më tani rreth 4 900 punonjës në sektorët mjekësorë dhe të mirëqenies në pak më shumë se 1 600 institucione private dhe shtetërore, sipas një shënimi.

Vaksinimi kundër koronavirusit është i detyrueshëm në sektorin italian të kujdesit shëndetësor që prej muajit prill.

Karabinierët zbuluan se 126 punonjës vijuan të paraqiteshin në detyrë, pavarësisht se autoritetet kompetente i kishin pezulluar tashmë për shkak të statusit të vaksinimit.

“Profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe kushdo që hyn në objektet private ose publike duhet të sigurohet se janë në një mjedis të sigurt’’, thuhet në komunikatë.

Qeveria e kryeministrit Mario Draghi vendosi në fund të nëntorit të zgjasë vaksinimin e detyrueshëm për zyrtarët shëndetësorë, mësuesit, oficerët e policisë dhe ushtrinë nga 15 dhjetori.

Personeli mjekësor duhet të ketë vaksinim përforcues. Nga data 16 dhjetor, sipas planeve të qeverisë, fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç do të mund të vaksinohen kundër Covid-19.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.