Albania

RUSI – Kremlini: Moska e kënaqur nga dialogu me Uashingtonin

MOSKË, 13 tetor /ATSH-AFP/ – Kremlini tha se ishte i kënaqur me dialogun në zhvillim me Uashingtonin mbi tema të ndryshme si kontrolli i armëve dhe siguria kibernetike, një koment i bërë gjatë një vizite nga një zyrtar i lartë amerikan.

“E gjithë kjo po zhvillohet mjaft mirë, është një pikë pozitive në lidhje me zhvillimin e marrëdhënieve tona dypalëshe”, vuri në dukje Dmitri Peskov, zëdhënës i presidencës ruse.

“Diskutimet mes nesh janë të rëndësishme, ne nuk duhet të ankohemi pasi përparimet nuk ndodhin menjëherë”, shtoi ai.

”Ardhja e numrit tre të diplomacisë amerikane Victoria Nuland për bisedime në Kremlin është e dobishme”, theksoi Peskov.

Këto takime vijnë pas samitit të presidentëve Joe Biden dhe Vladimir Putin në Gjenevë në qershor, ku ata ranë dakord të rinisin dialogun në fushat me interes të përbashkët, pavarësisht tensioneve në rritje për një mori temash./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions