Albania

Shpëtuan jetën e një qytetari, Veliaj pret në zyrë efektivët e Policisë Bashkiake

TIRANË 9 tetor /ATSH-I.Vata/ Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti një përfaqësi të Policisë Bashkiake, të cilët i falënderoi për punën e bërë në kryeqytet, sidomos në dy momente kyç gjatë këtij viti, njëra prej të cilave ishte shpëtimi i jetës së një qytetari.

“Një nga momentet ishte incidenti që patëm me Presidentin e Republikës. E vlerësoj punën tuaj sepse pavarësisht se kush është autoriteti, se çfarë imuniteti ka, apo pavarësisht çfarë detyre shtetërore ka, në këtë qytet jemi të gjithë të barabartë. Askush nuk lejohet të zaptojë, askush nuk lejohet të dhunojë një uniformë, që është aty për të na shërbyer të gjithëve, dhe askush nuk lejohet që qytetin ta kthejë në sebep për sherr, apo për pikë politike. Momenti tjetër kyç ka të bëjë me parandalimin e një akti të dëshpëruar, që dikush ndoshta edhe për trazimin e tij, e ka menduar si zgjidhje, por fundi i jetës nuk është zgjidhje dhe detyra e policisë është edhe të ndihmoje ne parandalimin e akteve të tilla”,  u shpreh Veliaj.

Kryebashkiaku vuri theksin te rëndësia që ka ekipi i Policisë Bashkiake, sidomos në ruajtjen e investimeve të bëra në kryeqytet.

“Nëse ky qytet ka sot një rritje të vlerës së pronës 11.3% vetëm në këtë 6-mujor që kaluam, është edhe falë punës së Policisë Bashkiake. Kjo vlerë e pronës është shtuar se nuk hidhen më plehrat, se nuk bllokohen më trotuaret, se nuk shtrihen më njerëzit në rrugë, se shitja bëhet në tregje dhe jo te shtëpia ose shkolla, ose te dritarja e apartamentit tënd. Kjo është një punë shumë e vështirë, por dikush duhet ta bëjë dhe i ka rënë për hise policisë bashkiake ta bëjë këtë punë. Faktorin kryesor të rritjes së vlerës së pronës në Tiranë, e kanë investimet e bashkisë dhe ruajtja e këtyre investimeve që e bën policia bashkiake”, pohoi Veliaj.

Kryeinspektori i Policisë Bashkiake falënderoi kryebashkiakun Veliaj për mbështetjen e dhënë: “Ne jemi më të motivuar se kurrë që ta mbajmë këtë qytet me rregulla, të punojmë sa më shumë, të jemi sa më afër qytetarëve, për ta bërë Tiranën qytetin më të vizituar edhe nga turistët, por edhe nga qytetarët e Tiranës”. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

The grandstand collapsed under Vitesse's fans: they celebrated a guest victory with the players and flew down
Mourinho on Juve - Roma: Some have won 9 out of 10 championships, the second - 0 out of 10. But during the game you can forget about it
Gary Neville: Conte is a great coach, but Manchester United is not suitable
Rice is Man City's priority target. The West Ham midfielder is seen as a replacement for Fernandinho
Salernitana fired Castori and appointed Colantuono as coach. She is the 20th after 8 rounds of Serie A
Do you remember how Mourinho trolled Juve fans, put his palm to his ear? He's in Turin for the first time since
The Tottenham and Newcastle game was Interrupted due to a fan's health problems. A defibrillator was needed