Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Silva Bino: Shumë shpejt në Shqipëri vjen vaksina Johnson & Johnson

Gjatë një bisede të bërë ditën e sotme në studion e “Zona Zero” të Thimi Samarxhi, shefja e departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino ka treguar që shumë shpejt në Shqipëri do të vijë edhe vaksina Johnson & Johnson kundër COVID-19.

“Ne në vendin tonë kemi larmishmëri vaksinash. Shumë shpejt pritet të vijë edhe Johnson & Johnson”– tha Bino në Top News.

Nga ana tjetër i Dërguari Special i OBSH-së dr. David Nabarro e ka quajtur të padrejtë që shtetet e pasura kanë arritur të sigurojnë më shumë vaksina se sa shtetet e varfra. Duke marrë parasysh që kanë siguruar më shumë seç duhet vaksinat kanë kaluar nga afati i skadencës dhe këto shtetet detyrohet që t’i asgjesojnë vaksinat duke u djegur mundësinë shteteve të tjera me ekonomi më të dobët të mos kenë vaksina për popullin e tyre.

Deri më tani në Shqipëri janë aplikuar vaksinat Pfizer, Astra Zeneca, Sinovac dhe Sputnik V.

o.j/dita