Albania

Skema me ilaçet kontrabandë! Gjykata e Tiranës lë në burg 3 të arrestuarit, të tjerët ‘arrest shtëpie’

Gjykata e Tiranës ka vendosur masën ‘arrest me burg’ për disa nga të arrestuarit e dy ditëve më parë lidhur me kontrabantën e ilaçeve.

Të arrestuarit janë Blerim Bitrin, Florian Markun, Margarita Xhaxhiun. Ndërkohë në arrest shtëpie janë lënë: Jani Papulin, Florian Lilën si dhe për Bashkim Osmanin.

Të gjithë akuzohen për veprat penale: “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe i paisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për shëndetin” dhe “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabandë”. Ata janë zbuluar pas një hetimi 10-mujor, në kuadër të operacionit të koduar “Përfitimi”, ku është zbuluar se gjatë periudhës së Covid-19 ata shisnin ilaçe kontrabandë.

Mësohet se në skemë janë të përfshirë 12 persona dhe gjashtë janë ende në kërkim.

o.j/dita

Football news:

Lautaro has extended his contract with Inter until June 2026. There are no compensation now
Pochettino on Messi: Guardiola said he can play in any position. He has an exceptional ability to be anywhere on the pitch
Xavi wants Barcelona to sign a fast defender. Cunde from Seville is an ideal option
The owner of Sparta is close to acquiring a 27% stake in West Ham. Later, he will be able to completely buy out the club
Mauricio Pochettino: Messi is the best player in the world with an exceptional understanding of the game
Xavi has been seen as Barca's coach for a long time. He was almost appointed in the winter of 2020
Several Premier League clubs want to sign Hazard in the winter