Albania

“Strasburgu pranon çështjen Bara dhe Kola”, Vasili: Rrezikohen gjoba me dhjetëra milion euro vetëm për vonesat në gjykim

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili pwrmes  një statusi në “Facebook” ka reaguar për vendimin e marrë në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg për çështjen Bara dhe Kola.

Vasili shkruan se Gjykata e të Drejtave të Njeriut dënon shtetin shqiptar me gjobë deri në 2300 euro, vetëm për vonesat e pajustifikuara në gjykimin e çështjes.

Më tej ai thekson se kjo është një nga pasojat më të rënda të kolapsit të sistemit të drejtësisë në vend.

Reagimi i plotë:

Vendimi i Strasburgut, rrezikohen gjoba me dhjetra milion euro vetem per vonesat ne gjykimin e ceshtjeve!

Gjykata e te Drejtave te Njeriut ne Strasburg denon shtetin shqiptar me gjobe deri ne 2300 euro, vetem per vonesat e pajustifikuara ne gjykimin e çeshtjes.

Llogaritni mbi 70 mije dosje, qe ndodhen aktualisht te bllokuara neper gjykata me vite te tera dhe qe nuk kane asnje shans qe te gjykohen edhe per shume kohe.

Logaritni qe per nje ceshtje ka me shume se sa nje person te interesuar.

Shqiperia rrezikon pas ketij vendimi, qe perben nje precedent, qe te paguaje dhjetra milion euro vetem per vonesat ne shqyrtimin e ceshtjeve gjyqesore, ne se keto vonesa do te shkojne te ankohen nga qytetaret ne Strasburg

Kjo eshte nje nga pasojat shume te renda te kolapsit te sistemit te drejtesise dhe mungesave kritike ne numrin me minimal te nevoshem te gjyqtateve dhe prokuroreve.

Ja vendimi i marre sot ne Gjykaten e te Drejtave te Njeriut ne Strasburg per çeshtjen Bara dhe Kola.

Football news:

Pedri will miss at least 3 more weeks due to injury. He can return after a break for the national team matches
Zidane will not lead Manchester United, even if he receives an offer. He wants to take a break from work
Barcelona and Boca Juniors will hold a match in honor of Maradona on December 14 in Riyadh
Messi leads the ranking of contenders for the Golden Ball according to version {0} . Lewandowski - 2nd, Benzema - 5th, Ronaldo - 9th
Some Manchester United players do not believe that Sulscher's staff will cope with the crisis and improve the club's position in the Premier League
Holand may not play until the end of the year due to a hip injury
Henri on PSG: Messi is cut off from the team and doesn't get the ball that often. Leo takes little part in the attacks