NJU JORK, 4 dhjetor /ATSH-DPA/- Një studim i ri sugjeron që njerëzit që kanë pasur Covid-19 duket se janë më pak të mbrojtur nga riinfeksioni me variantin omicron sesa variantet e mëparshme.

Një grup shkencëtarësh të Afrikës së Jugut u nisën për të ekzaminuar rrezikun e riinfeksionit Covid me shfaqjen e variantit omicron në vend.

Pas ekzaminimit të të dhënave mbi riinfeksionin e shkaktuar nga variantet beta, delta dhe omicron, ata zbuluan se infeksionet e kaluara mund të mos mbrojnë kundër omikronit ashtu siç bënë kundër dy varianteve të fundit.

“Dëshmitë në të gjithë popullsinë sugjerojnë se varianti i omicron është i lidhur me një aftësi të konsiderueshme për të shmangur imunitetin nga një infeksion i mëparshëm”, thanë autorët.

“Në të kundërt, nuk ka asnjë provë epidemiologjike në të gjithë popullatën e arratisjes imune të lidhur me variantet beta ose delta,” shtuan ata.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.