Albania

“Tajvani do t’i bashkohet Kinës, nuk lejojmë ndërhyrje nga jashtë”, Xi Jingping: “Askush të mos nënvlerësojë vendosmërinë e popullit kinez”

Tajvani është “një çështje e brendshme e Kinës dhe nuk lejojmë ndërhyrje të jashtme“, tha Jinping në festimet për 110 vjetorin e Revolucionit të 1911-s.

“Ndarja e Tajvanit është pengesa më e madhe për ribashkimin kombëtar, një kërcënim serioz për përtëritjen kombëtare. Kushdo që dëshiron të tradhtojë dhe të ndajë vendin, do të gjykohet nga historia dhe nuk do të përfundojë mirë,” shtoi Xi, duke theksuar se “ribashkimi i plotë i vendit do të çohet përpara dhe mund të arrihet ”.

Xi theksoi më tej se bashkimi kombëtar me mjete paqësore i shërben më së miri interesave të kombit kinez në tërësi, “përfshirë edhe bashkatdhetarët e Tajvanit. Askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë, gatishmërinë dhe aftësinë e popullit kinez për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, paralajmëroi presidenti.

Polemika në lidhje me statusin politik të Tajvanit, që në shumicën e rasteve i referohen si Çështja e Tajvanit është rezultat i Luftës Civile Kineze dhe ndarjes pasuese të Kinës në: njësitë e vetëqeverisjes aktuale të Republikës Popullore të Kinës (PRC; e njohur zakonisht si Kina) dhe Republikës së Kinës (ROC; e njohur zakonisht si Tajvani).

Status quo-ja është pranuar gjerësisht sepse nuk përcakton statusin ligjor ose të ardhshëm të Tajvanit, duke i lënë secilit grup ta interpretojë situatën në një mënyrë politikisht të pranueshme për anëtarët e tij, – shkruan ResPublica.

i.b. / dita

Football news:

Moscow? Monaco? Istanbul? We will select a Europa League city that is perfect for you
Journalist Fornoni: Miranchuk is useless and is not part of Atalanta's plans. Italian journalist Simone Fornoni believes that Atalanta should sell Russian midfielder Alexei Miranchuk in winter
Pique about the clasico: The result weighs more than 3 points. The most important player in the history of football has left Barca - you need to be realistic
Dybala's house was robbed in his absence. Thieves took out a collection of watches
The talent from the Netherlands just disappeared. He left Juventus on loan, asked for leave to return home - and disappeared
PSG offered Fati a salary of 15 million euros a year and a signing bonus of 30 million euros. They wanted to sign him to replace Mbappe
Beppe Marotta: Lukaku went to Chelsea to get twice as much. After selling him for 115 million, Inter signed Dzeko for free - there is no difference