Albania

Tekste shkollore shqip, MEPJ: U pajisën mbi 12 mijë fëmijë në diasporë

TIRANË, 11 tetor/ATSH/ Mbi 12 mijë fëmijë shqiptarë në diasporë kanë tashmë në duart e tyre librat me të cilat do të mësojnë këtë vit shkollor.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën të ditur se ky është i treti vit radhazi, që shteti shqiptar përmbush një premtim dhe detyrim përballë fëmijëve të diasporës, duke i pajisur ata me tekste shkollore për mësimin e gjuhës shqipe, historisë dhe kulturës shqiptare.

Sipas MEPJ-së, në sajë të përkushtimit të vazhdueshëm të mësuesve të klasave shqip në diasporë, është bërë e mundur hapja e disa klasave të reja të mësimit shqip në: Gjermani, Zvicër, Itali, Greqi, SHBA, etj.

/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Jurgen Klopp: Salah is top, who is better than him? There is no need to talk about the dominance of Messi and Ronaldo, but now Mohamed is the best
Gary Lineker: Trent Alexander-Arnold's passes are absolutely epic. He will play a huge role in the progress of the England national team
Salah scored 10 goals and gave 4 assists in 10 matches this season
Koeman on Pedri's contract: I don't set the compensation. It is important to keep the best players in the club
The players of the Danish national team held a pool party at the hotel with the participation of half-naked girls on the eve of the match with Moldova
Mourinho drank whiskey with McGregor in Rome and presented him with a Roma T-shirt with the 10th number. Conor called the coach a legend
Mane scored the 100th goal in the Premier League. He is the third player in history to reach this mark without a penalty