Albania

TOKIO – Kryeministri Kishida shpërndan parlamentin

TOKIO, 14 tetor /ATSH-AA/ – Kryeministri i ri japonez, Fumio Kishida, shpërndau Dhomën e Ulët të Parlamentit për zgjedhje të përgjithshme në fund të këtij muaji.

Zgjedhjet do të zhvillohen më 31 tetor, pasi më 21 tetor skadon mandati katërvjeçar i anëtarëve të Dhomës së Ulët.

Agjencia Kyodo raportoi se ”Kishida fitoi zgjedhjet për kryetar të Partisë Liberal-Demokrate në pushtet më 29 shtator dhe u zgjodh si kryeministër më 4 tetor. Ai po kërkon një mandat të ri për të qeverisur ekonominë e tretë më të madhe në botë të goditur nga pandemia”.

“Duhet të përballemi me gjykimin e njerëzve dhe unë ndihem mirë për këtë”, tha Kishida.

Nga 465 vende të Dhomës së Ulët, LDP-ja dhe partnerja e saj ”Komeito” fituan 310 vende në zgjedhjet e fundit në tetor të vitit 2017.

Partitë opozitare po bëjnë gjithashtu përpjekjen e tyre për të rrëzuar LDP-në nga pushteti./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Gary Lineker: I don't understand why Lacazette doesn't play anymore. Probably there must be a reason, but I don't see it
Infantino about the World Cup every 2 years: The pros are obvious. When it was decided to hold it once every 4 years, there were 40 teams, and now 211
Arteta on 2-2 with Crystal Palace: Arsenal dominated at the beginning, but lost control of the game
Ben Foster: Being a goalkeeper, you think: Lord, don't let Salah get through. He is one of the best players in the world at the moment
Neville about Manchester United: Ask Sulscher in a personal conversation if he would like to return last year's squad, and he will say yes
Pique organized the Balloon World Cup. It's simple: you can't drop 🎈 on the floor. Although who said just?!
Lacazette on the goal in the 95th minute: Arsenal showed character. I have to work to get time