Albania
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

TURQI – Lira në kolaps pas dëbimit të ambasadorëve

ANKARA, 25 tetor /ATSH-ANSA/ – Lira turke prek një tjetër rekord negativ, pas dëbimit të urdhëruar nga presidenti Recep Tayyip Erdogan të 10 ambasadorëve perëndimorë nga Turqia, përfshirë ata të SHBA -së, Gjermanisë dhe Francës.

Monedha kombëtare turke u zhvlerësua me më shumë se 2,0% brenda një dite.

Erdogan kërkoi dëbimin e ambasadorëve të Kanadasë, Francës, Finlandës, Danimarkës, Gjermanisë, Holandës, Zelandës së Re, Norvegjisë, Suedisë dhe SHBA-së, të cilët kërkuan lirimin e një disidenti politik.

Ndërkohë, pritet një ulje prej 16% e interesit për kreditë e bankave shtetërore turke.

Ndër bankat në fjalë është edhe ”Halk Banka”, e përfshirë në një hetim në SHBA, e akuzuar se ka ndihmoi në krijimin e një skeme për t’iu shmangur sanksioneve amerikane kundër Iranit./   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.