Albania

VJENË – Schallenberg kancelari i ri i Austrisë

VJENË, 11 tetor /ATSH-DPA/ – Ish-ministri i Jashtëm austriak, Alexander Schallenberg u betua sot si kancelari i ri i Austrisë, dy ditë pasi Sebastian Kurz dha dorëheqjen përballë një hetimi për korrupsion.

Ndërkohë, Michael Linhart mori postin e ministrit të Jashtëm të vendit.

Schallenberg dhe Linhart u betuan sot përpara presidentit të vendit, Alexander ven der Bellen.

Schallenberg është kancelari i gjashtëmbëdhjetë që nga periudha e pasluftës deri sot.

Pas dorëheqjes së paraardhësit të tij, Sebastian Kurz, për shkak të skandalit të sondazheve, ai do të drejtojë qeverinë mes OeVP dhe të gjelbërve.

Linhart, 63 vjeç, ka lindur në Ankara, sepse babai i tij ishte diplomat. Gjatë karrierës së tij të gjatë Michael Linhart ka mbajtur role të ndryshme të rëndësishme jashtë vendit.

Nga viti 2018 ai ishte ambasador në Paris./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

And to show what a donkey kick is in football? 50 Years ago in England they scored the best goal of the season
Sulscher on Ferguson's words about Ronaldo: We all want to see Cristiano on the pitch because of his uniqueness. But he can't play in every match
Pep on the requirement to stay on top: People judge me not by trophies, but by what will happen tomorrow
Joan Laporta: The Super League is alive, it will replace the Champions League. Juve, Real Madrid and Barcelona continue to win in the courts
Karim Benzema: Clasico remains the best match in football. It doesn't matter which players are playing
In favor of PSG, after the VAR, they awarded a penalty for playing with their hand. Perhaps Icardi had fouled before
Arsenal defender White: I don't watch football. All I want when I come home is not to think about him