VILNIUS, 6 mars /ATSH-ANSA/ – Situata ndërkombëtare nuk lejon humbje kohe. Shpresoj që formimi i qeverisë së re të vazhdojë sa më shpejt, deklaroi mëngjesin e sotëm presidenti i Estonisë, Alar Karis, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve të djeshme politike.

‘’Rezultatet që dolën nga sondazhet ishin, për më tepër, shumë të qarta”, shtoi ajo.

Sipas të dhënave përfundimtare, zgjedhjet u fituan nga partia Reformuese e Kryeministrit Kaja Kallas me 31.8% (37 mandate), e ndjekur nga partia Populiste e djathtë EKRE me 15.8% (17), nga partia e Qendrës me 14.5% (16). ), lëvizja Eesti 200 me 13.6% (14), nga partia Socialdemokrate me 9.4% (8) dhe nga Isamaa me 8.3% (8).

Kreu i Shtetit do të takohet tashmë gjatë javës me përfaqësuesit e partive që kanë hyrë në Parlamentin e ri (Riigikogu) dhe, si zakonisht, do t’i caktojë detyrën kandidatit për kryeministër të shumicës relative – kryeministres në largim Kaja Kallas për formimin e qeverisë së re.   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.