TIRANË, 28 mars /ATSH/ Në tregun e brendshëm të këmbimit valutor, të martën leku forcoi pozitat në raport me monedhat e huaja.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan (USD) u zhvlerësua me 0,63 lekë, krahasuar me një ditë më parë, ndërsa monedha europiane, euroja zbriti me 0,13 lekë.

Dollari amerikan u këmbye me 105.41 lekë, ndërsa euroja u këmbye me 113.98 lekë.

Ndërkohë paundi britanik dhe franga zvicerane u zhvlerësuan me përkatësisht 0.49 lekë dhe 0.84 lekë në raport me lekun.

Monedha britanike këmbehet me 129.48 lekë dhe franga zvicerane me 114.85 lekë.

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 105.41 -0.63
Euro EUR 113.98 -0.13
Poundi Britanik GBP 129.48 -0.49
Franga Zvicerane CHF 114.85 -0.84
Jeni Japonez (100) JPY 80.40 -0.32
Dollari Australian AUD 70.32 -0.13
Dollari Kanadez CAD 77.00 -0.24
Korona Suedeze SEK 10.16 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 10.10 +0.05
Korona Daneze DKK 15.30 -0.02
SDR SDR 141.43 -0.83
Ari (OZ 1) XAU 205721.72 -2,053.06
Argjendi (OZ 1) XAG 2411.16 -22.50
Juani Kinez (onshore) CNY 15.31 -0.10
Juani Kinez (offshore) CNH 15.31 -0.09
Lira Turke TRY 5.52 -0.03

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.