Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

30 ditë aktivitete për 15-vjetorin e Pavarësisë dhe 25-vjetorin e Epopesë së UÇK-së

PRISHTINË, 8 shkurt/ATSH/ Qeveria e Kosovës, sot prezantoi programin shtetëror për manifestimin e 15-vjetorit të pavarësisë dhe 25-vjetorit të Epopesë së UÇK-së. Përgjatë tridhjetë ditëve, prej datës 9 shkurt deri më 12 mars do të ketë aktivitete për shënimin e këtyre dy datave të rëndësishme dhe jubilare të Kosovës.

Në konferencë për medie të mërkurën, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, tregoi edhe logon e 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës si dhe të Epopesë së UÇK-së.

“Ka motive nga ngjyrat e flamurit të Kosovës, gjithashtu nga ngjyrat kombëtare dhe pjesa tjetër sipas përshkrimit të autorit lidhet me ngjyrat shpresëdhënëse dhe optimiste për Kosovën. Kjo është logo e 15-vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës. Ndërsa, logo tjetër që i kushtohet 25-vjetorit të Epopesë së UÇK-së, ka motive ngjyrat dhe simbolet kombëtare. Në qendër, natyrisht tri figurat kryesore të kësaj beteje”, tha ai.

Çeku u shpreh se për nder të 15-vjetorit të pavarësisë së Kosovës do të ketë seancë solemne në Kuvend si dhe parakalim të FSK-së në sheshet e Prishtinës.

“Programi i tërësishëm është i përbashkët, një program, një këshill që është kujdesur për një program që fillon me datën 9 shkurt dhe përfundon me datën 12 mars. Po flasim për një program 30 ditor ku çdo ditë do të ketë aktivitet për shënimin e këtyre dy datave të rëndësishme dhe jubilare të RKS-së. Në këto 30 ditë të aktiviteteve do të ketë homazhe, nderime, parakalim të FSK-së, turne kampionate në sport, aktivitete muzikore, shfaqje filmi, teatri, baleti, ekspozita, promovime librash, gara shkollore dhe seksione shkencore”, theksoi ai./KosovaPress/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.