Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

4 ushqime me shumë yndyrë, por që janë super të shëndetshme

Ideja që për të humbur peshë duhet të ulni plotësisht yndyrën është shkatërruar prej kohësh sepse thjesht ato dieta që fokusohen në të nuk ofrojnë humbje peshe afatgjatë.

“Yndyrnat e mira” janë thelbësore për trupin tonë dhe dietën tonë duke na ndihmuar të humbim peshë, përthithjen e vitaminave dhe për të pasur një lëkurë të shëndetshme.

Avokado

Ndryshe nga të gjitha frutat e tjera që përmbajnë karbohidrate, avokado është e vetmja që përmban yndyrë (rreth 80% dhe madje tejkalon ushqimet shtazore).

Zgjedhje perfekte sepse përveç fibrave që ka, ndihmon edhe funksionimin e zemrës.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit e yndyrshëm si salmoni, sardelet dhe harenga janë ndër burimet më të bollshme shtazore të proteinave dhe vitaminave nga të cilat mund të zgjidhni.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Vaji është një nga elementët kryesorë të dietës sonë mesdhetare dhe është një nga burimet më të shëndetshme të yndyrave të mira.

Ju gjithashtu e konsideroni atë anti-inflamator.

Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë (zgjidheni me 70% kakao) është një nga ushqimet më të shijshme të pasura me yndyrë (rreth 65%).

Gjithashtu përmban hekur dhe magnez dhe mund të jetë një zgjedhje e ëmbël, e shijshme dhe mbi të gjitha e shëndetshme.

a.m/dita