Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Çmimet e naftës rriten pas embargos së BE-së ndaj Rusisë

Çmimet e naftës kanë arritur nivele të reja pasi liderët e Bashkimit Evropian ranë dakord për ndalimin e importit të naftës ruse mbrëmë.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit mbi 123 dollarë për fuçi të martën, më e larta që ka qenë për dy muaj. Nafta e papërpunuar Brent është rritur më shumë se 70% gjatë vitit të kaluar.

Rusia aktualisht furnizon 27% të naftës së importuar të BE-së dhe 40% të gazit të saj, dhe çmimet e naftës u rritën sërish pas lajmeve për embargon e fundit të BE-së.

Ndërkohë, rritja e kostos së jetesës kërcënon të pakësojë oreksin e disa vendeve të BE-së për sanksione të mëtejshme, të cilat mund të dëmtojnë gjithashtu ekonomitë e tyre.

j.l./ dita