Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Gjykata në Ukrainë shpall fajtor ushtarin rus, dënohet me burg përjetë

Një gjykatë në Ukrainë ka dënuar me burgim të përjetshëm një komandant tankesh rus, për vrasjen e një civili në gjyqin e parë për krime lufte që nga pushtimi.

Vadim Shishimarin u dënua për vrasjen e Oleksandr Shelipov, 62 vjeç, në fshatin verilindor të Chupakhivka më 28 shkurt.

Ai pranoi se kishte qëlluar për vdekje në Shelipov, por tha se kishte vepruar me urdhër dhe kërkoi falje nga e veja e burrit.

Moska ka mohuar se trupat e saj kanë vënë në shënjestër civilët gjatë pushtimit, ndërsa Ukraina thotë se mund të kenë ndodhur më shumë se 11,000 krime.

Ky gjyq në kryeqytetin Kiev po shihet si shansi i Ukrainës për të provuar, pa dyshim, se një ushtar rus vrau një civil pa marrë parasysh rregullat e luftës.

j.l./ dita