Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Gruaja thyen rekordin botëror të ngjitjes me një dorë në Londër

Një grua e lindur me vetëm një krahë theu një rekord botëror Guinness, duke u ngjitur në një distancë vertikale në një mur ngjitjeje.

Anoushe Husain, e cila u rrit në Luksemburg dhe tani jeton në Londër, mori rekordin në Qendrën e Ngjitjes në Castle në Londër.

Husain tha se pjesa më e vështirë e trajnimit për rekord ishte të mësonte të fokusohej në përdorimin e anës së saj jo dominuese.

“Pra, më duhej të mësoja se si të ngjitesha vetëm me dorën e majtë, si të rregulloja ekuilibrin tim, si të gjeneroja fuqi dhe si të punoja me atë që në thelb është ana ime më e dobët”, tha ajo për Guinness World Records.

Husain, bashkëthemeluesja e grupit Paraclimbing London, tha se ajo filloi ngjitjen si sport rreth 10 vjet më parë, ndërsa po shërohej nga kanceri dhe po përballej me dhimbjet kronike nga sindroma Ehlers-Danlos.

“Unë isha një person normal në mur, isha thjesht një alpiniste. Dhe për herë të parë pas një kohe të gjatë, u ndjeva si një person normal dhe jo si një person me aftësi të kufizuara kronike që po lufton me identitetin e saj,” tha ajo.

a.m/dita