Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Koronavirusi në Shqipëri, 36 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga 633 testime, 36 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në Shqipëri.

Edhe në 24 orët e fundit, nuk është shënuar asnjë humbje jete, ndërsa 78 persona kanë rezultuar të shëruar.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 633 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 36 qytetarë, në këto bashki:

15 në Tiranë, 6 në Fier, nga 3 qytetarë në Lushnje, Sarandë, nga 2 qytetarë në Patos, Gjirokastër, nga 1 qytetar në Durrës, Kavajë, Divjakë, Vlorë, Delvinë.

Janë 265 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 78 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,549 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (3 Qershor 2022)

Raste të reja ditore 36

Të shëruar në 24 orë 78

Të shtruar në spitale 5

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 633

Testime totale 1,830,851

Raste pozitive 276,311

Raste të shëruara 272,549

Raste Aktive 265

Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 183

Fier 28

Vlorë 21

Durrës 8

Gjirokastër 8

Korçë 6

Elbasan 3

Shkodër 2

Dibër 2

Lezhë 2

Berat 1

Kukës 1.

j.l./ dita