Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Merkel dënon veprimet e Rusisë: Shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel dënoi pushtimin rus të Ukrainës, duke e quajtur atë një “shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar” dhe shprehu solidaritetin e saj me Ukrainën dhe mbështetjen e saj për veprimet e Berlinit dhe partnerëve të saj, shkruan Reuters.

Gjashtë muaj pas dorëheqjes si kancelare dhe politikane, dhe pasi u kritikua për politikën e saj ndaj Rusisë, kjo ishte dalja e parë publike që nga fundi i mandatit të saj, qartësisht në favor të Ukrainës dhe partnerëve perëndimorë.

Ajo shprehu “solidaritetin me Ukrainën, e cila është sulmuar dhe pushtuar nga Rusia” dhe “mbështetjen e saj për të drejtën e vendit për vetëmbrojtje”. Ajo shprehu gjithashtu mbështetjen për përpjekjet e qeverisë gjermane, BE-së, SHBA-së, NATO-s, OKB-së dhe G7 “për të ndalur sulmin barbar të Rusisë”.

Duke mbrojtur indirekt qëndrimin e saj të deritanishëm, Merkel vuri në dukje se si ish-kancelare nuk donte të shprehte vlerësime “margjinale” për vendimet e qeverisë dhe as të jepte këshilla.

“Nuk do ta bëj as sot. As për situatën në Ukrainë. “Por, sigurisht, unë nuk jam neutrale,” tha ajo.

Duke iu referuar luftës, Merkel theksoi se askush nuk mund të vlerësojë seriozisht se sa të mëdha mund të jenë pasojat e saj ushtarake, politike, ekonomike dhe sociale.

“Por sigurisht që do të jetë e rëndësishme – veçanërisht për ukrainasit,” tha ai, duke iu referuar “shkeljeve të të drejtave të njeriut” nga populli ukrainas.

“Ne kurrë nuk duhet ta marrim si të mirëqenë lirinë dhe paqen”, tha ajo, duke shtuar se kancelarja gjermane ishte e përkushtuar të punojë për kohezionin europian, për të cilin ai tha se luajti një rol kyç në situatën aktuale. “Ne të gjithë mund të kontribuojmë, secili në mënyrën e vet”, shtoi ajo.

a.m/dita