Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

OBSH: 248 sulme në qendrat shëndetësore në Ukrainë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë janë regjistruar 248 sulme ndaj qendrave shëndetësore në Ukrainë që kur forcat ruse pushtuan vendin në fillim të këtij viti, sipas skynews.

Sulmet, të cilat çuan në vdekjen e 75 personave, u regjistruan midis 24 shkurtit dhe 19 majit. Javën e kaluar, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se donacionet e ndihmës mjekësore për Ukrainën do të arrijnë më shumë se 11 milionë gjatë ditëve në vijim.

.@WHO has verified 30 additional attacks on health care in #Ukraine.

As of 23 May, 248 attacks on health care have been verified in Ukraine. These attacks took place between 24 February and 19 May & caused 75 deaths and 59 injuries.

Health care should never be a target. pic.twitter.com/7WvoAK3EdL

— WHO Ukraine (@WHOUkraine) May 23, 2022

“Sulmet e paprovokuara dhe të paligjshme të Rusisë në Ukrainë kanë krijuar një emergjencë mjekësore, me Putinin që synon objektet e kujdesit shëndetësor si njësitë e maternitetit, spitalet dhe ambulancat”, tha Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid.

“Mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar për miqtë tanë në Ukrainë është e palëkundur, duke dërguar ilaçe dhe pajisje që kanë ndihmuar në shpëtimin e mijëra personave.”