Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

‘Problemi francez’ që po rrezikon varësinë e gazit rus në Europë

Dështimet bërthamore të Electricite de France SA (Kompani shumëkombëshe franceze e shërbimeve elektrike) po dërgojnë valë në tregjet europiane të energjisë, duke rrezikuar të minojnë planin e kontinentit për heqjen e varësisë nga gazi rus.

Prodhuesi më i madh europian i energjisë atomike, i cili zakonisht eksporton energji të lirë gjatë dimrit, mund të detyrohet të importojë këtë vit, pasi ka ulur për herë të tretë parashikimin e prodhimit. Një flotë e bllokuar nga defektet nuk është vetëm një problem për Francën, por për vende të tilla si Gjermania fqinje, të cilës mund t’i duhet të djegë më shumë gaz për të mbajtur dritat ndezur, pavarësisht se është zotuar të ulë varësinë e saj nga Moska.

“Ne kemi një problem francez që po ndodh në kohën e gabuar, duke pasur parasysh situatën gjeopolitike,” tha Nicolas Leclerc, bashkëthemelues i konsulentit të energjisë me bazë në Paris, Omnegy. “I gjithë ekuilibri europian mund të kërcënohet.”

Vendet në të gjithë rajonin po nxitojnë të sigurojnë furnizime alternative me gaz pas pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin. Ky është një urdhër i lartë për vende të tilla si Gjermania, e cila u mbështet tek Rusia për 40% të furnizimit të saj vitin e kaluar dhe po mbyll industrinë e saj bërthamore. Edhe pse vendi planifikon të blejë sasi të mëdha gazi të lëngshëm, ai ende nuk ka terminalet e tij të importit.

“Franca do të kërkojë që të gjitha vendet fqinje të kenë mënyra për të prodhuar energji elektrike,” tha Leclerc. “Është e rëndësishme për ne që Gjermania të mos jetë shumë në kundërshtim me Rusinë. Nëse ata nuk kanë akses në gazin rus, ata nuk do të jenë në gjendje të prodhojnë energjinë elektrike që na nevojitet”.

Gjermania tha se do të rikthejë termocentralet me qymyr dhe naftë në rast se furnizimi me gaz bie. Por Evropa është gjithashtu e varur nga Rusia për pjesën më të madhe të qymyrit të saj termik, me Gjermaninë veçanërisht të varur.

Importet e energjisë elektrike në Francë nuk janë të paprecedentë.

Energjia elektrike rrodhi në vend gjatë tre muajve dimrin e kaluar ndërsa prodhimi i tij atomik ra. Por, këtë vit do të ketë më pak gaz në dispozicion në të gjithë Europën. Me rritjen e shqetësimit për furnizim, çmimet franceze të energjisë së ngarkesës maksimale për tremujorin e parë të vitit 2023 kanë arritur mbi 1000 euro për megavat-orë./SI

a.m/dita