Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Projekt-rezolutë në Kongresin amerikan për të nderuar aktivisten Vasfije Krasniqi-Goodman

Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, Colin Allred paraqiti të martën një projekt-rezolutë për të nderuar aktivisten e të drejtave të njeriut, Vasfije Krasniqi-Goodman, e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Në dokument u bëhet gjithashtu thirrje Shteteve të Bashkuara që të angazhohen për t’u siguruar që qeveria e Serbisë të hetojë dhe ndjekë penalisht të gjithë ata që janë përgjegjës për dhunën seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Demokrati Allred është përfaqësues i shtetit të Teksasit dhe zonja Krasniqi-Goodman është banore e këtij shteti.

Zoti Allred e paraqiti projekt-rezolutën në Komisionin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Pas shqyrtimit në Komision, dokumenti kalon në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Jam shumë i frymëzuar nga guximi i Vasifjes për të ndarë historinë e saj të dhimbshme së saj pikëlluese dhe për të hedhur dritë mbi realitetin e dhunës seksuale të kryer nga ushtria dhe policia serbe gjatë luftës së Kosovës,” tha zoti Allred.

“Njoftimet për dhunën seksuale që ndodhin në Ukrainë janë një kujtesë e qartë se nuk duhet t’i harrojmë tragjeditë e së kaluarës dhe të hedhim dritë mbi historitë e të mbijetuarve që të mund të punojmë për identifikimin e përgjegjësisë dhe të sigurohemi që kjo të mos ndodhë më kurrë. Kjo është arsyeja pse kjo rezolutë është kaq e rëndësishme dhe pres me padurim të punoj që ajo të mbështetet dhe miratohet nga e gjithë Dhoma e Përfaqësuesve”, tha zoti Allred në një deklaratë.

Zonja Krasniqi-Goodman tha se paraqitja e projekt-rezolutës që dënon përdhunimin si armë lufte dhe thekson nevojën për drejtësi dhe vënie para përgjegjësisë, është një moment krenarie për të si edhe për “20,000 të mbijetuarit e krimeve të luftës seksuale në Kosovë dhe në mbarë botën”.

“Unë i jam jashtëzakonisht mirënjohës (anëtarit të Kongresit Allred) dhe bashkë-sponsorizuesve të (projekt-rezolutës) që po ngrenë zërin në mbështetje të të mbijetuarve dhe kërkesës sonë për drejtësi. Çdo hap në luftën tonë u jep shpresë të tjerëve dhe i inkurajon ata të ngrihen dhe të vazhdojnë luftën”, tha ajo.

Zonja Krasniqi-Goodman vlerësoi angazhimin e lëvizjes “Rally for Her Justice” për çështjen e të mbijetuarve nga dhuna seksuale në luftë dhe rolin e saj në paraqitjen e projekt-rezolutës.

Në deklaratën e shtypit të zotit Allred thuhet se dhuna seksuale dhe me bazë gjinore vazhdon të jetë një pjesë e turpshme e luftës moderne “siç dëshmohet së fundi nga mizoritë e tmerrshme në Buça të Ukrainës”.

Po ashtu, thuhet në deklaratë, ndërsa SHBA dhe aleatët e tyre punojnë për të mbledhur prova dhe të vënë para përgjegjësisë autorët e krimeve të luftës në konfliktet e sotme, “është e rëndësishme të shqyrtohen mësimet nga e kaluara”.

Projekt-rezoluta u mbështet gjithashtu nga anëtarët demokratë të Kongresit, Adriano Espaillat dhe Ritchie Torres nga Nju Jorku, Juan Vargas nga Kalifornia dhe Marc Veasey nga Teksasi.

Ditë më parë, më 11 maj, zonja Kransiqi-Goodman e shoqëruar nga aktiviste të tjera kundër dhunës seksuale pati një takim në Kongres me ligjvënësin Colin Allred dhe dhjetë ligjvënës të tjerë. Ata patën rastin të dëgjojnë nga afër rrëfimin e saj se si ishte dhunuar nga forcat serbe kur ishte 16 vjeçare dhe betejën e saj për drejtësi, vite pas përfundimit të luftës së Kosovës gjatë viteve 98-99.

Ligjvënësit inkurajuan zonjën Krasniqi-Goodman që të vazhdojë angazhimin e saj për drejtësi, sepse siç u shprehën ata, kjo është mënyra e vetme për të fituar këtë betejë dhe për të ndihmuar viktimat e tjera të përballojnë tmerrin që kanë përjetuar në atë periudhë./VOA

a.m/dita