Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Punësonin shqiptarët në “shtëpi bari”, goditet grupi i trafikantëve në Angli

Katër persona janë arrestuar si pjesë e një hetimi të Agjencisë Kombëtare të Krimit kundër një grupi kriminal të dyshuar për përdorimin e emigrantëve shqiptarë për të kultivuar kanabis.

Besohet se grupi kriminal ka lidhje me një rrjet në Ballkanin Perëndimor që lehtëson hyrjen e paligjshme të shtetasve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar.

Në kuadër të hetimit u zbuluan më parë tre ferma kanabisi me emigrantë shqiptarë që punonin atje. Ata ishin në Blackpool, Lancashire; Leigh, Greater Manchester dhe Prestatyn.

Trevor Williams, 61 vjeç, u arrestua dje nën dyshimin se kultivonte kanabis dhe për pastrim parash.

Ai vjen pas një serie arrestimesh të hënën në Uellsin e Veriut dhe Cheshire, ku u arrestuan tre burra të tjerë.

Një burrë rreth të 50-tave u lirua me kusht, ndërsa një burrë rreth të 60-tave u vu nën hetim. Një 28-vjeçar shqiptar është dorëzuar pranë autoriteteve të emigracionit.

Oficerët ende po bëjnë apel për informacion për të gjurmuar shtetasin shqiptar Jeton Memia, 29 vjeç.

Një burrë, rreth të pesëdhjetave, u arrestua nga oficerët e Agjencisë Kombëtare të Krimit në Prestatyn, Uellsi i Veriut, të hënën.

Një burrë i dytë, rreth të 60-tave, u arrestua në një adresë tjetër në Prestatyn.

Një i tretë, një shtetas shqiptar 28 vjeç, u arrestua nga Policia e Cheshire.

Treshja u arrestua me dyshimin për kultivimin dhe shpërndarjen e kanabisit dhe pastrim parash.

j.l./ dita