Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Raketat daneze do ndihmojnë Ukrainën për kontrollin e bregut të Detit të Zi

Angazhimi i Kopenhagës për të furnizuar me raketa tokë-ajër për anijet Harpoon dhe një lëshues në Ukrainë, i njoftuar nga Shtetet e Bashkuara të hënën, shënon dërgimin e parë të armëve të prodhuara nga SHBA në Kiev që do t’i lejojë forcat ukrainase të rrisin rrezen e tyre të mbrojtjes.

Qeveria ukrainase po kërkon armë të avancuara, sisteme të mbrojtjes kundërajrore, raketa tokë-ajër, raketa me rreze të gjatë veprimi, artileri të fuqishme, por shumica e ndihmës ushtarake që ka marrë është armë me rreze të shkurtër veprimi, si raketat kundërajrore.

Harpoon i ndërtuar nga Boeing vlerëson se Kievi dhe aleatët e tij do të zmbrapsin marinën ruse nga portet ukrainase në Detin e Zi, gjë që mund të çojë në një rifillim të eksporteve të grurit dhe produkteve të tjera bujqësore.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin shprehu “mirënjohje të veçantë për Danimarkën” për vendimin e saj.

Agjencia e lajmeve Reuters raportoi të enjten e kaluar se Shtetet e Bashkuara po punonin për të ofruar më shumë armë kundër anijeve në Ukrainë, me një distancë prej më shumë se 100 kilometra.

Portet e Ukrainës janë nën rrethim nga marina ruse, e cila ka vendosur anije dhe nëndetëse në rajon dhe ka hedhur mina.

Analistët thonë se furnizimi me armë si raketat Harpoon është “i rëndësishëm” pasi ato do të “rrisin aftësitë operacionale dhe intensitetin e biznesit” kundër Rusisë, sipas Tom Caraco i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Këto armë, shpjegoi ai, do të rrisin nivelin e “rrezikut” për anijet ruse që “sulmojnë Ukrainën nga Deti i Zi apo gjetkë”, shkruajnë mediat e huaja.

j.l./ dita