Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Shpërthime në xhaminë e Kabulit, të paktën 14 të vrarë

Një seri shpërthimesh tronditën Afganistanin të mërkurën, thanë talebanët, duke përfshirë një shpërthim brenda një xhamie në kryeqytetin e Kabulit.

Të paktën pesë besimtarë u vranë brenda Xhamisë, ndërsa tre bomba në furgona në veri të vendit vranë nëntë pasagjerë.

Nuk ka detaje të mëtejshme mbi shpërthimin që goditi Xhaminë Hazrat Zakaria në Distriktin 4 të Policisë qendrore të qytetit, sipas Khalid Zadran, një zëdhënës i policisë talebane në Kabul.

“Shpërthimi ndodhi ndërsa njerëzit ishin brenda xhamisë për namazin e mbrëmjes”, tha Zadran.

Minibusët u shënjestruan në qytetin verior të Mazar-e-Sharif pasi mjetet shpërthyese u vendosën brenda automjeteve, sipas Mohammad Asif Ëaziri, një zëdhënës i emëruar nga Talibanët në provincën Balkh.

Ai tha se shpërthimet vranë nëntë persona dhe plagosën 15 të tjerë.

Të gjitha viktimat në Mazar-e-Sharif ishin nga myslimanët shiitë të pakicës së vendit, sipas një zyrtari policor i cili foli në kushte anonimiteti pasi nuk ishte i autorizuar të jepte detaje për mediat.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për shpërthimet, por ato kishin shenjat dalluese të degës rajonale të grupit të Shtetit Islamik, i njohur si Provinca Khorasan e Shtetit Islamik, ose ISIS-K.

ISIS-K, i cili ka operuar në Afganistan që nga viti 2014, shihet si sfida më e madhe e sigurisë me të cilën përballen sundimtarët e rinj talebanë të vendit.

Që nga pushtimi i tyre, kur ata morën pushtetin në Kabul gushtin e kaluar, talebanët kanë nisur një goditje gjithëpërfshirëse kundër selisë së IS në Afganistanin lindor.

a.m/dita